Projekta "Avotu ūdens kvalitātes novērtējums Latvijā" kopsavilkums

18.11.2024
Projekta numurs: 1-08/85/2023
Gads: 2023
Vadlīnija: Multisektoriālie projekti

Noslēdzies Latvijas vides aizsardzības fonda projektu konkursa “Sadarbības projekti vides politikas veidošanai un īstenošanai” ietvaros 2023., 2024. g. projekts “Avotu ūdens kvalitātes novērtējums Latvijā”.

Pārskats: Avotu ūdens kvalitātes novērtējums Latvijā

Pētījuma īstenotājs: Latvijas Universitāte

Projekta sadarbības partneris: Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Vides aizsardzības departaments; Klimata un enerģētikas ministrija, Ūdens resursu departaments.

Pētījumā piedalījās personāls no Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes, Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes, kā arī no Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR".

Projekta mērķis: veikt ūdens kvalitātes novērtējumu 53 avotos Latvijā, kas ietver hidroķīmiskos parametrus, smagos metālus, kā arī mikrobioloģiskā piesārņojuma un pesticīdu klātbūtnes identificēšanu.

Šāda mērķa uzstādīšana tika izveidota, jo neskatoties uz kopējo avotu skaitu Latvijā un to nozīmīgo lomu ne tikai kā saldūdens resursam, bet arī kā dzeramā ūdens avotam, tikai 30 avotos tiek veikts patstāvīgs ūdens kvalitātes monitorings. Tomēr antropogēnās slodzes pieaugums uz vidi kopumā rada nozīmīgu ietekmi uz virszemes un pazemes ūdeņiem, tai skaitā avotiem, kas ir vietas, kur pazemes ūdeņi dabiski izplūst virszemē. Šādi ūdeņi dažkārt var atspoguļot konkrētajā apvidū esošo gruntsūdeņu kvalitāti, tomēr tajos var tikt identificēti arī citi savienojumi un piesārņotāji, ļaujot identificēt un izsekot šādu vielu migrācijas īpatnībām un to noturībai pret degradāciju. Šī iemesla dēļ tika veikta ne tikai metālu satura analīze, bet arī pesticīdu atlieku klātbūtnes novērtējums avotu ūdens paraugos.

Rezultātā projekta realizācijas laikā tika apsekoti 58 avoti, kuru tika aprakstīti un ievākti ūdens paraugi turpmākajām analīzēm.

Apsekoto avotu novietojums kartē (Pamatne: OpenStreet map)

Apsekoto avotu saraksts un piešķirtais numurs pētījumā

Nr.

Avots

Nr.

Avots

Nr.

Avots

1

Ķekavas avots

21

Zāģera avots

41

Biksēres avots

2

Iecavas avots

22

Oliņu avots

42

Rutkaviņu avots

3

Ņegas avotiņš

23

Ķērpju avots

43

Tirzas svētavots

4

Mālpils Vinakalna avots

24

Kaļļu avots

44

Olutavas avots

5

Poķu Ellītes Sēratovs

25

Princešu avots

45

Vizikoku acu avots

6

Saules avots

26

Edvīna avotiņš

46

Acu avots

7

Senais Sēļu Svētavots

27

Oltužu avots

47

Lauvas mutes avots

8

Rupučavots

28

Limbažu pils avots

48

Raunas staburaga avots

9

Poguļankas avots

29

Ķengaraga avots

49

Durbes estrādes avots

10

Aglonas svētais avots

30

Gūtmaņa alas avots

50

Galtenes Kaļķlejas avots

11

Opinķu Velna avots

31

Lūrmaņu avots

51

Lažas Elku birzes avots

12

Olužnīcas avots

32

Rojas avots

52

Elku acs avots

13

Rogāļu avots

33

Zilokalnu avots

53

Saldus avots

14

Vangažu avots

34

Šlīteres avots

54

Klūnu avots

15

Dikļu avots

35

Dakterlejas avots

55

A.Brigaderes avots

16

Velna pēdas avots

36

Ugāles avots

56

Mežotnes avots

17

Rozēnu avots

37

Nabas avots

57

Jumpravmuižas mīlestības avots

18

Iģes Velnalas avots

38

Kurmāles avots

58

Kulšēnu sēravots

19

Velna akmens avots

39

Leju Svētavots

 

 

20

Jeru avots

40

Bolēnu avots

 

 

 

Pētījumā tika analizēti avotu ūdens paraugi, lai novērtētu to ķīmisko sastāvu, potenciālo piesārņojumu un hidroģeoloģiskos procesus, kas ietekmē ūdens kvalitāti. Tas ir nepieciešams, jo avoti joprojām ir nozīmīgs dzeramā ūdens resurss, un to kvalitātes novērtēšana ir būtiska, lai nodrošinātu drošu un ilgtspējīgu ūdens pieejamību. Avota ūdens popularitāte kā dzeramā ūdens resursam tika novērta arī avotu apsekojumu laikā, jo daļa avotu ir iecienīti un regulāri tiek izmantots tā ūdens resurss. Vienlaikus starp pētītajiem avotiem

Pētījuma rezultāti parādīja, ka lielākā daļa avotu ir kalcija-hidrogēnkarbonāta tipa saldūdeņi, kas raksturīgi reģioniem ar karbonātu iežiem (izņēmums ir Kulšēnu avots, kas ir iesāļūdeņu). Turpmākā analīze identificēja vairāku hidroķīmisko parametru variācijas atkarībā no reģionāliem apstākļiem un pazemes ūdeņu resursu īpašībām, tomēr starp pētītajiem ir arī avoti, kuriem novērojamas cilvēku darbības ietekmes. Šis aspekts ir nozīmīgs ne tikai, lai pilnveidotu ūdens kvalitātes monitoringa sistēmu, bet arī informējot sabiedrību, ka atsevišķas to aktivitātes var ietekmēt gan pazemes ūdeņus, gan konkrētā avota ūdens kvalitāti, kas tiek izmantots kā dzeramā ūdens resurss.

Kopumā avotu ūdens kvalitāte ir vērtējama kā laba, un tas zināmā mērā saskan ar sabiedrībā pastāvošo interesi un zināšanām par avotiem un tā ūdens plašo izmantošanu dzeršanai. Tomēr starp apsekotajiem avotiem tika identificēti arī tādi, kuriem atsevišķu parametru vērtības ir paaugstinātas, turklāt tika konstatēta arī zarnu enterokoku klātbūtne (10 avoti), E.coli klātbūtne (1 avots - Galtenes Kaļķlejas avots). Tikai vienā no analizētajiem avotiem, Iecavas avotā, ir pārsniegts dzeramā ūdens robežlielums nitrātjoniem (robežlieluma vērtība - 50 mg/l), taču robežvērtība - 27 mg/l ir pārsniegta 5 avotos – Ķekavas, Mālpils Vinakalna, Saules, Poguļankas un Klūnu avotos.

No kopumā 80 pesticīdu analīzēm avotu ūdens paraugos tika konstatētas vairākas vielas: 2,4,6-trihlorfenols, heksahlorbutadiēns, simazīns, metazahlors, propazīns, klotianidīns, imidakloprīds un tiametoksāms, tomēr atbilstoši MK noteikumiem Nr. 118. 6. pielikumam “Ūdens kvalitātes normatīvi dzeramā ūdens ieguvei izmantojamiem virszemes ūdeņiem” norādītais 0,005 mg/L jeb 5 µg/L parametram "kopējie pesticīdi" netika pārsniegts un attiecībā uz konstatēto pesticīdu atlieku daudzumu, var secināt, ka pētījumā iekļauto avotu ūdeņi ir derīgi dzeramā ūdens ieguvei.

Vairākos avotos tika konstatēta arī fosfora savienojumu, piemēram, fosfātu (PO₄), klātbūtne, kas nav raksturīga nepiesārņotiem pazemes ūdeņiem un liecina par organisko piesārņotāju vai mēslojuma infiltrāciju pazemes ūdeņos, kuru avoti var būt gan lauksaimniecība, gan lopkopība, gan apdzīvotās vietas.

Smago metālu satura analīze pētītajos avotos Latvijā apliecina, ka tie nav piesārņoti ar metāliem. Ir novērojamas atsevišķu savienojumu paaugstinātas vērtības, tomēr tas pamatā ir saistīts ar hidroģeoloģisko situāciju un, piemēram, Fe, Mn un Si paaugstinātas vērtības var visai bieži novērot Latvijas pazemes spiedienūdeņos.


 

Mēs izmantojam sīkdatnes. Lietojot mūsu mājas lapu, jūs piekrītat izmatot mūsu sīkdatnes.