• Sākums >
  • Valsts monitoringa nodrošināšana Latvijas ezeros

Valsts monitoringa nodrošināšana Latvijas ezeros

Reģ Nr. 1-08/198/2016

Projekta mērķis

Projektā plānotās aktivitātes atbilst Vides Politikas Pamatnostādnēs 2014.-2020.gadam iekļautajām Vides monitoringa pamatnostādnēm, kuras, atbilstoši Vides aizsardzības likuma prasībām, nosaka monitoringa struktūru, prioritātes un finansējumu, lai nodrošinātu Latvijas un ES tiesību aktu prasību izpildi. Kopējo tiesisko ietvaru ūdeņu aizsardzībai nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2000.gada 23.oktobra direktīva 2000/60/EK (Ūdens Struktūrdirektīva (ŪSD)), ar ko izveido sistēmu Kopienas rīcībai ūdens resursu politikas jomā, kurā noteiktas prasības arī attiecībā uz ūdeņu kvalitātes saglabāšanu vai uzlabošanu un resursu pietiekamības nodrošināšanu. Iepriekš minētās direktīvas izpildei paredzēto pasākumu un prasību efektivitātes novērtēšanā svarīgi ir ūdeņu monitoringu rezultāti, lai tas nodrošinātu saskaņotu un visaptverošu ekoloģiskās un ķīmiskās kvalitātes rādītāju noteikšanu katrā ūdensobjektā. Projekta mērķis ir nodrošināt virszemes ūdeņu monitoringa programmas 2015. – 2021. gadam īstenošanu un datu ievākšanu situācijas kontrolei un operatīvās vadības pasākumiem Latvijas ezeros: 1) tajos ezeros, kuriem ir ļoti sarežģīta piekļuve un ierobežotas paraugu ievākšanas iespējas, nodrošināt to apsekošanu, detalizētu informācijas ievākšanu par to ekoloģisko stāvokli sezonālā griezumā; 2) ņemot vērā, ka esošajā virszemes ūdeņu kvantitātes monitoringa tīklā ir Latvijas lielāko ezeru hidroloģisko staciju trūkums, veikt stacijas “Burtnieki” atjaunošanu Burtnieku ezerā, pārnesot to jaunā vietā, lai nodrošinātu datu par virszemes ūdeņu kvantitāti pieejamību.

Projekta uzdevumi

1. lai 2015. – 2021. gada monitoringa programmas ietvaros nodrošinātu grūti pieejamu ezeru ūdensobjektu (Pīteļa, Aizdumbles, Pieslaista, Kurtavas, Deguma, Orlovas, Ploskenas, Sokas, Lielā Kūriņa ezera un Ramatas Lielezera, Numiernes,Lielā Virānes, Tauna) apsekošanu un ievāktu detalizētu informāciju par to stāvokli, ekspertiem nepieciešams nodrošināt gan papildu laiku apsekojuma veikšanai, gan speciālu aprīkojumu. Daudzos gadījumos piekļuve ezeriem ir ļoti ierobežota – ceļu trūkums, blīvs krastu apaugums vai ezeru atrašanās purvos nozīmē, ka nav iespējams iekļauties paraugu ievākšanai atvēlētajā laikā. Šī projekta ietvaros plānots nodrošināt LVĢMC speciālistu grupu ar speciālu vieglu aprīkojumu (vieglas laivas (vieglākai pārvietošanai līdz ezeriem) un sniega kurpes (lai pārvietotos purvos)), lai nodrošinātu piekļuvi ezeriem un apsekojuma veikšanu 13 ezeros 4 sezonās, lai ievāktu 52 fizikāli-ķīmiskos un ķīmiskos (1.pielikums), kā arī bioloģiskos (26 zoobentosa, 13 makrofītu, 13 fitobentosa, 26 hlorofila a un 26 fitoplanktona) paraugus, kopā nodrošinot LVĢMC rīcībā esošo un sabiedrībai pieejamo datu bāzu papildināšanu ar 1612 datu vienībām. Bioloģisko paraugu ievākšanai un apstrādei plānots piesaistīt ārējo ekspertu. Konsultējoties ar zivju ekspertiem, tika secināts, ka, visticamāk, šajos ezeros nebūs iespējams ievākt pietiekoša apjoma zivju paraugus bioloģiskajam un ķīmiskajam monitoringam, jo tie galvenokārt ir purvu ezeri, kā arī zivju paraugu ievākšana un analīzes ievērojami palielinātu projekta izmaksas. 2. veikt stacijas “Burtnieki” atjaunošanu Burtnieku ezerā, pārnesot to jaunā vietā, lai nodrošinātu nepārtrauktus ūdens līmeņa mērījumus: a. organizēt iepirkumu par Vācijas ražotāja OTT Hydromet mērījumu iekārtas Ecolog 500 iegādi, lai nodrošinātu ūdens līmeņa mērījumus; b. organizēt iepirkumu par hidroloģiskās stacijas Burtnieki projektēšanu un ierīkošanu; c. veikt stacijas uzstādīšanu un nodrošināt tās darbības uzsākšanu.

Projekta rezultāti

1. apsekoti 13 ezeri 4 sezonās, ievākti 52 fizikāli-ķīmiskie un ķīmiskie, kā arī 104 bioloģisko rādītāju paraugi; 2. veikts apsekoto ezeru stāvokļa novērtējums; 3. iegādāts inventārs grūti pieejamu ūdensobjektu turpmākai apsekošanai; 4. iegādāta Vācijas ražotāja OTT Hydromet mērījumu iekārta Ecolog 500; 5. ierīkota hidroloģiskā stacija Burtnieki; 6. nodrošināti nepārtraukti ūdens līmeņa mērījumi hidroloģiskā stacijā Burtnieki.

Vadlīnija Multisektoriālie projekti
Realizācijas laiks 30.11.2017
Īstenotājs Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs
Rīga, Maskavas iela 165, LV-1019
Projekta kopējās izmaksas 39 880.00 €
Pieprasītais finansējums no Vides aizsardzības fonda 33 987.00 €
Mēs izmantojam sīkdatnes. Lietojot mūsu mājas lapu, jūs piekrītat izmatot mūsu sīkdatnes.