Piekrastes skolu jaunieši turpina atjaunot pelēko kāpu

26.09.2023

Ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, Latvijas Zaļās kustības īstenotā projekta „Kampaņa „Zaļā jūra 2022-2023”” ietvaros, 22. un 29. septembrī notiks Pelēkās kāpas atjaunošana talkas Mērsraga un Bērzciema piekrastē.

LZK programmas “Saglabāsim Latvijas kāpas” ietvaros, jau vairākus gadus ārvalstu finansētu projektu ietvaros, veicam konkrētus pasākumus, lai atjaunotu Pelēkās kāpas biotopu Latvijas piekrastē. Kopš 2021.gada, LZK projektu ietvaros, ir organizētas 15 talkas, lai attīrītu unikālo Pelēko kāpu no priežu jaunaudzēm un krūmiem, kas apdraud Pelēkās kāpas nākotni un daudzviet pārvērš to par mežaino kāpu.

Jāuzsver, ka Pelēkā kāpa ir Eiropas nozīmes aizsargājams biotops, kas Latvijas piekrastē ir apdraudēts, jo netiek regulāri kopts un atjaunots. Mūsu monitoringa vizītēs piekrastes kāpās ir fiksēti daudzi gadījumi, kad piekrastes dabas aizsardzības teritoriju plānos iezīmēta Pelēkā kāpa ir aizaugusi ar priežu mežu un faktiski ir jau zudusi. Ir fiksēti gadījumi, kad nelielas priežu audzes pārņem pat priekškāpas teritorijas, kas līdz šim nebija konstatēts.

Lai izglītotu skolu jauniešus par kāpu daudzveidību, paralēli talkām piekrastē, no 15. septembra līdz 20.oktobrim, notiek arī skolu ekspedīcijas uz tuvējo piekrasti, projekta Piekrastes vērotāji ietvaros. Vēl projekta programmā tiks rīkots jau 4. Piekrastes Jauniešu Forums, kas 24.oktobrī notiks Rojā. Iepriekšējais Forums notika 2022.gadā Zūru pamatskolā un tajā piedalījās vairāk kā 100 dalībnieku no 6 piekrastes skolām.

22.septembrī talkā dosies Upesgrīvas pamatskolas jaunieši, savukārt 29. septembrī Pelēko kāpu atjaunos Engures vidusskolas un Talsu pamatskolas jauniešu grupas.

Aktuālā informācija:
Jānis Matulis janis.matulis@zalie.lv
http://www.facebook.com/ZalaKustiba

Mēs izmantojam sīkdatnes. Lietojot mūsu mājas lapu, jūs piekrītat izmatot mūsu sīkdatnes.