Aizvadītas diennakts putnu vērošanas sacensības "Torņu cīņas 2023"

23.05.2023


 
Komanda “Visi putni labi” Lubāna Zvidzes kanāla tornī. Foto: Ieva Pommere

 

Šī gada 20.–21. maijā norisinājās diennakts putnu vērošanas sacensības “Torņu cīņas 2023”, kuras rīkoja Latvijas Ornitoloģijas biedrība ar sadarbības partneriem. Šogad sacensībās piedalījās 19 komandas, to skaitā 11 pieredzējušu putnu vērotāju komandas sacentās, putnus skaitot diennakts garumā, bet astoņas komandas sacentās t. s. “Tautas klasē”, putnus vērojot četras stundas. Atšķirībā no pagājušā gada sacensībām, laika apstākļi bija ļoti labvēlīgi, un attiecīgi lielāks bija arī novēroto sugu skaits.

Diennakts sacensībās uzvaru otro gadu pēc kārtas guva komanda “Ar mums atkal runā kaijas” – Andris Dekants, Miks Stūrītis, Edgars Smislovs un Dana Heiberga, no Sātiņu torņa novērojot 109 putnu sugas jeb par 25 sugām vairāk nekā torņa vidējais rādītājs. 


 
Komanda “Ar mums atkal runā kaijas”. Foto: Baiba Kaškina

 

Otro vietu ieguva komanda “Himantopus himantopus” – Mārcis Tīrums, Andris Klepers,Ilze Bojāre un dalībniece no Igaunijas – Ere Uibu, putnus vērojot no Kaņiera pilskalna (Swarovski Optik) torņa un reģistrējot 91 sugu jeb par 11 sugām vairāk par torņa vidējo rādītāju.


 
Komanda “Himantopus himantopus”. Foto: Andris Klepers

 

Trešo vietu ieguva komanda “Himantopus fārmklubs” – Ivars Brediks, Pēteris Daknis, Mareks Kilups, Jānis Ukass, no Mērraga bākas torņa reģistrējot 88 sugas jeb par deviņām sugām vairāk par torņa vidējo rādītāju.

“Tautas klasē” uzvarēja komanda “Cēsu putnu grupa” (Ilona Gaile, Mārtiņš Platacis un Agnese Gaile), kas no Slampes kurgāna torņa-platformas četru stundu laikā reģistrēja 61 sugu.


 
Komanda “Cēsu putnu grupa”. Foto: Ilona Gaile

 

Komanda “APA (Anonīmo putnotāju apvienība)” (Ieva Ozolniece, Līga Inkēna, Margarita Vandāne, Zane Siliņa)”, kas putnus skaitīja Burtnieku ezera Vīsraga tornī, saņēma veselas divas papildu balvas – par interesantāko novērojumu (vidējo ērgli) un kā draudzīgākā komanda (sacensību laikā uzņemot 96 apmeklētājus).

Šogad piešķīrām balvu par interesantāko novērojumu arī “Tautas klasē”. To ieguva komanda “Čivuļi” (Inese Zepa, Ilze Kociņa un Ieva Rožlapa), no Engures ezera ornitoloģiskās bāzes torņa novērojot baltspārnu zīriņu.

“Torņu cīņas 2023” organizēja Latvijas Ornitoloģijas biedrība sadarbībā ar Latvijas Vides aizsardzības fondu, Dabas aizsardzības pārvaldi, 3 pavāru restorānu, “Swarovski Optik”, SIA “Motacilla”, putnu māju ražotni “Simbaro”, “Jāņa sētu”, maizes ceptuvi “Lāči”, Martu Gotlību un Dzīvotni.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina gan vērot putnus, gan arī ziņot par saviem novērojumiem, tā dodot savu ieguldījumu sabiedriskajā zinātnē un palīdzot ievākt datus tālākiem ornitoloģiskiem pētījumiem. Visus putnu sugu novērojumus ikviens aicināts reģistrēt dabas novērojumu portālā vai mobilajā lietotnē Dabasdati.lv.

Mēs izmantojam sīkdatnes. Lietojot mūsu mājas lapu, jūs piekrītat izmatot mūsu sīkdatnes.