Dabas koncertzāles tiešsaistes darbnīcās varēs iepazīt noslēpumaino sēņu pasauli

22.07.2020

Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Dabas koncertzāles radošo komandu aicina ikvienu dabas draugu un zinātkāro interesentu sākot no 21.jūlija līdz 1. augustam tiešsaistes darbnīcās iepazīt noslēpumaino sēņu pasauli un šī gada Dabas koncertzāles galveno varoni – zemeszvaigzni (Geastrum).

Sadarbojoties Dabas aizsardzības pārvaldei un Dabas koncertzāles radošajai komandai, ir izveidoti 11 sēņu zinībām piesātināti video stāsti, kas pie skatītājiem nonāks jau 21.jūlijā plkst. 20.00 un turpināsies vēl desmit vakarus, atklājot jaunus un interesantus savā starpā saistītus sižetus, kur galvenajās lomās būs gan piepes, gan pūpēži un cepurīšsēnes. 

Video stāstos Dabas koncertzāles šī gada galvenās zinātnieces – Latvijas Dabas muzeja mikoloģes Inita Dāniele un Diāna Meijere, kā arī Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētnieki – Ilze Irbe un Mārtiņš Spāde palīdzēs iegūt lielāku skaidrību par neparasto un noslēpumaino sēņu pasauli. Video būs skatāmi Dabas koncertzāles Facebook (@natureconcerthall) un YouTube kontā katru darbadienas vakaru plkst. 20.00, skatītāji aicināti uzdot jautājumus mūsu šī gada galvenajām zinātniecēm, kuras pusstundu pēc video publicēšanas, rakstiski atbildēs uz jautājumiem par sižetā redzēto.

 “Sēnes veicina dabas daudzveidību, tās kalpo gan kā dzīvesvieta, gan barība un tās ir viena no galvenajām trūdvielu veidotājām, jo aug uz zariem, čiekuriem, lapām un sūnām tos sadalot. Sēnes veido mikorizu, jeb citiem vārdiem sakot tās ir pieslēgušās meža “internetam” nodrošinot saziņu starp kokiem, krūmiem, lakstaugiem, jo sēņu micēlijs spēj gan “ieurbties” citu augu sakņu sistēmā gan aptīties ap tām – apmainoties gan  ar  informāciju, gan tās aizsargājot,” stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve, viena no tiešsaistes darbnīcu līdzautorēm Inta Soma.

Tiešsaistes darbnīcās saruna būs ar šī gada varoni – zemeszvaigzni. Visas zemeszvaigžņu sugas Latvijā ir aizsargājamas, tāpat kā daudzas citas sēņu sugas, jo sēnēs tiek atklātas aizvien jaunas vielas, kas var palīdzēt slimību ārstēšanā, kā arī tās var būt palīgs klimatu pārmaiņu problēmu risināšanā, jo no tām var iegūt videi draudzīgus materiālus. Tomēr galvenais uzsvars – sēnes ir cieši iesaistīta dabas sastāvdaļa dzīvības tīklājā.

Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti ir sagatavojuši “Lasāmās” un “Darāmās” darba lapas, lai pēc noskatītajiem video sižetiem iegūtās zināšanas, padomus un idejas, katrs pats varētu pārbaudīt kopā darbojoties un labāk iepazīstot Latvijā augošās sēnes. Ar sēņu seriālu, lasāmlapām un darāmlapām no 21. jūlija varēs iepazīties Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā – www.daba.gov.lv un Dabaskoncertzāles mājas lapā www.dabaskoncertzāle.lv un sociālajos tīklos. 

Pasākuma kulminācija plānota 1.augustā, kad paredzēts muzikāls un mākslas performances priekšnesums, kas veltīts zemeszvaigznei. Šogad ikvienam interesentam ir iespēja izveidot individuālu koncertzāli draugu un ģimenes lokā.  Koncerts un darbnīcas notiek tiešsaistē un ir bezmaksas. Projekts tiek īstenots ar Latvijas vides aizsardzības fonda un Valkas novada pašvaldības atbalstu. 

Papildus informācijai:

Ieva Upīte
Dabas koncertzāles pārstāve
e-pasts: ieva.upite@gmail.com 
tālr. 26447328

Maija Rēna
Dabas aizsardzības pārvaldes
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 29272365

Mēs izmantojam sīkdatnes. Lietojot mūsu mājas lapu, jūs piekrītat izmatot mūsu sīkdatnes.