Eiropas putnu vērošanas dienu 2016 rezultāti

07.10.2016

Aizvadītajā nedēļas nogalē Latvijā Eiropas putnu vērošanas dienu EuroBirdwatch 2016 ietvaros notika kopumā 30 Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB), Dabas aizsardzības pārvaldes un Latvijas vides aizsardzības fonda īstenoti pasākumi. Lai arī laikapstākļi nebija labākie putnu vērošanai, tajos piedalījās un individuāli vēroja putnus ap 500 putnu draugu, kuri ziņoja par apmēram 42 000 novērotiem putniem no 154 sugām. Savukārt Eiropā un Centrālāzijā vairāk nekā 24 000 cilvēku no 40 valsts kopā novēroja ap 5,8 miljonus putnu.

Visbagātīgāk šogad novēroti mājas strazdi (5686 putnu), garastītes (3442) un dzērves (2952). Savukārt visbiežāk ziņots par lielajām zīlītēm, pelēkajām vārnām un sīļiem. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, šogad putnu vērošanu apgrūtināja laikapstākļi. Taču par spīti par svētdienas rīta lietavām pasākumu dalībnieki atzina, ka bija interesanti un gūti jauni iespaidi.

Par interesantākajiem novērojumiem atzīstami tumšais ķauķītis Birzgalē (6. novērojums Latvijā), lielais alks, īsastes klijkaija un priežu krustknābis Kolkā, sārtgalvītis Papē, kā arī sarkanrīkles čipste Pekragā.

Ja ir vēlme turpināt iepazīt putnus vai aizvadītajā nedēļas nogalē neizdevās kārtīgi to izbaudīt, tad var pievienoties nākamajiem pasākumiem – putnu vērošanas sacensībām “Rīgas putnu cīņa” 22. oktobrī, putnu būrīšu tīrīšanas talkām vai citām LOB vietējo grupu aktivitātēm (informāciju skatīt www.lob.lv pieejamajā kalendārā).

Šogad Eiropā putnu vērošanas dienās vairāk nekā 1000 rudens putnu migrācijas vērošanai veltītos pasākumos vairāk nekā 24 000 vērotāju saskaitīja ap 5,8 miljonus putnu. Eiropā visbiežāk novērotās putnu sugas bija mājas strazds un žubīte. Visvairāk putnu novērots Zviedrijā – apmēram 1,6 miljons. Eiropas putnu vērošanas dienas jau 23. reizi organizēja starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība BirdLife International ar Šveices Ornitoloģijas biedrību (BirdLife Switzerland) priekšgalā. Eiropas putnu vērošanas dienas tiek organizētas, lai pievērstu uzmanību apdraudējumiem, ar ko saskaras putnu migrāciju laikā.

EuroBirdwatch 2016 rezultāti ar novērotajām putnu sugām un skaitu MS Excel tabulā.

Eiropas Putnu vērošanas dienas EuroBirdwatch 2016 Latvijā organizēja Latvijas Ornitoloģijas biedrība, kas ir BirdLife International partneris Latvijā, sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. 

Mēs izmantojam sīkdatnes. Lietojot mūsu mājas lapu, jūs piekrītat izmatot mūsu sīkdatnes.